Електронні пазли: (не)гідна альтернатива

Електронні пазли: (не)гідна альтернатива

Цифрові технології вже давно стали невід'ємним супутником освітнього процесу. На допомогу педагогам і батькам пропонується все більше програмного забезпечення і додатків - на будь-який вік і під будь-яку методику.


Дійсно, електронне навчання має безліч переваг. Спеціальне місце в кімнаті виділяти не потрібно, є в будь-який час і в будь-якій ситуації, величезний вибір навчальних ігор знаходиться у вільному доступі. Здавалося б, суцільна економія і вигода. Але не все так однозначно. Як і в будь-якому нововведенні, електронні «посібники для навчання» і зокрема, електронні пазли таять безліч підводних каменів.


Перш за все - здоров'я


Гаджети з'являються в житті сучасних дітей дуже рано. Мультики на смартфоні, ігри на планшеті - здавалося б, не страшно, якщо не довго. Взяти з собою в дорогу і «в світ» дійсно дуже зручно.


Тим часом, прилади впливають не тільки на зір і поставу, як вважалося раніше. Використання електронних іграшок з мелькаючими на екрані картинками відбивається на когнітивних здібностях. Доведено, що гаджети гальмують мовний розвиток і здатність до запам'ятовування. Більш того, мерехтіння кадрів і миготіння пікселів підвищує судомну готовність! Простіше кажучи, яскраві картинки служать збудливим фактором для нервової системи, і, погравши годинку на ніч, про повноцінний сон малюк може забути.


Деякі країни намагаються регулювати використання гаджетів і зводити цю практику до мінімуму. Наприклад, у Франції рекомендована схема «7 - 11 - 13»: з 7 років - використовувати мобільний телефон, не раніше 11 років - користуватися комп'ютером, і з 13 - Інтернетом. З 2017 року в країні діє закон, який забороняє носіння телефонів учням молодших класів і використання акаунтів соціальних мереж дітям до 16 років без узгодження опікунів.


У нашій культурі дозвіл залежить тільки від батьків і перебуває повністю в їх відповідальності. Так що відчувати міру все ж таки треба.


А чи дійсно розвивають?


Суть електронних пазлів проста: на екрані є розрізнені фрагменти, які за допомогою мишки або сенсора потрібно перетягнути і поставити в правильне положення. Безумовно, це заняття розвиває просторове мислення, логіку і посидючість. Однак «живим» пазлам вони поступаються за багатьма параметрами:

  • електронні пазли припускають тільки одного учасника. Батько можуть знадобитися лише на початку, щоб пояснити принцип завдання. «Живі» пазли завжди дають можливість для комунікації. Ця головоломка не тільки розвиває ерудицію, а й вчить бути частиною команди.

Виробники пропонують безліч ігор. Лото і доміно, меморі і навіть найзвичніше складання фрагментів докупи формують в маленькій людині особистість, вчать помічати інтереси інших, проявляти терпіння і безконфліктно спілкуватися. В процесі гри діти обмінюються досвідом, допомагають при необхідності, поповнюють словниковий запас і збагачують емоційну сферу. А чи зможе малюк спілкуватися, занурившись в гаджет?

  • імітація ніколи не замінить реальність. Справжні пазли - це перш за все сенсорний досвід і тактильна чутливість. Перебираючи маленькі картонки, поєднуючи елементи, дитина проробляє величезну роботу. Задіюються мовні і моторні центри, пальчики стають все більш спритними, а мова - виразною і зв'язковою. Граючи, малюк знайомиться з алгоритмами дії і виробляє навички моторного планування.
  • онлайн-пазли не викликають емоцій, тоді як справжні пазли дарують справжнє естетичне задоволення! Виробники використовують високоякісний картон, залучають кращих художників і ілюстраторів, підбирають найбільш яскраві кольори і відтінки. На такі пазли приємно дивитися і тримати їх в руках. І, звичайно, такі пазли хочеться отримати в подарунок! Якими б привабливими і зручними не здавалися цифрові технології, використовувати їх потрібно з обережністю. Жоден симулятор не стане заміною живій грі і справжньої радості спілкування. Подаруйте дитині щасливе дитинство і вибирайте гри з розумом!